Piłka nożna to u nas bez wątpienia niemal sport narodowy. Gdy hobby przeradza się w coś więcej, wówczas można pomyśleć o tym, jak na swojej pasji zarobić. Niekoniecznie biegając po murawie, ale również trenując młodych zawodników. Jak zatem zostać trenerem piłkarskim? Jeśli chcesz to robić „na poważnie” i masz ambicje, aby rozwijać się w tym kierunku, to bez wątpienia studia trenerskie piłki nożnej są właśnie dla Ciebie. Zdobądź uprawnienia trenerskie i dowiedz się, gdzie i jak to zrobić.
Czego uczą studia trenerskie piłki nożnej?
Trener piłkarski to osoba, która prowadzi drużynę, planuje i nadzoruje ćwiczenia na boisku oraz poza nim. Ponadto dyscyplinuje, uczy techniki, współzawodnictwa, opracowuje strategie przed spotkaniami i potyczkami sportowymi. Dzisiaj może być nim osoba, która nie ma konkretnych kwalifikacji czy uprawnień. Jednak pomimo deregulacji nadal najchętniej zatrudnianymi specjalistami są ci, którzy mogą pochwalić się dyplomem zdobytym na sportowym kierunku.
Ogólnie trenerem może zostać osoba, która ma minimum średnie wykształcenie, jest pełnoletnia i niekarana. Powinna także posiadać doświadczenie oraz predyspozycje pozwalające na wykonywanie tego zajęcia. Na pewno ważne jest podejście do podopiecznych, szczególnie gdy trenuje się najmłodszych zawodników, więc na równi z kompetencjami twardymi liczą się kompetencje miękkie.
Gdzie podjąć studia trenerskie piłki nożnej?
Oczywiście bardzo cenne w zawodzie trenera jest doświadczenie zdobyte na boisku. Jednak nie każdy trener był, czy jest praktykiem. Studia trenerskie piłki nożnej organizują szkoły wyższe takiej jak WSKFIT, ale szkolenia organizuje również Polski Związek Piłki Nożnej. Które wybrać? Na pewno warto poznać bliżej program kształcenia. Istotnym elementem wyboru jest też cena każdego kursu.
Trener piłki nożnej – co musi umieć?
Wspomniany już plan szkolenia jest bardzo ważny w przypadku osoby, która chce zostać trenerem i rozwijać swoją karierę zawodową w tym kierunku. Zwracaj uwagę na zajęcia przewidziane na danym kierunku. Najpopularniejsze kształcenia piłkarskie to Kurs UEFA C, B, A, PRO. Oczywistym jest, że uczestnicy i absolwenci szkoleń muszą znać zasady piłkarskich rozgrywek i mieć odpowiednie predyspozycje. Cierpliwość, łatwość w komunikacji, empatia, umiejętności motywowania i planowania długofalowego. Te i wiele innych przydadzą się na boisku.
Jak zostać trenerem piłkarskim? Możesz od razu, gdy czujesz takie powołanie, a możesz też później, gdy jako zawodnik staniesz się seniorem i przejdziesz na sportową „emeryturę”. Zapraszamy na naszą uczelnię sportową!